![Zakończyliśmy projekt dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Olsztynie](https://pkwe.warmia.mazury.pl/wp-content/uploads/2023/09/378677771_622962609984600_1956365308781237749_n.jpg)
Zakończyliśmy projekt dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Olsztynie
Zakończyła się pielęgnacja drzew pomnikowych na Wysoczyźnie Elbląskiej. Projekt był realizowany przez Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, przy współpracy z Nadleśnictwem Elbląg i został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Olsztynie. Dotyczył on oceny stanu i usunięcia suszu (martwych gałęzi) z czterech drzew pomnikowych: dębu Hoggo, oraz trzech drzew rosnących na terenie Rezerwatu Przyrody „Kadyński Las”: dwóch dębów szypułkowych oraz buka zwyczajnego.
W ramach prac usunięto suche gałęzie oraz oceniono stan drzew z dostępu linowego (korony drzew), czyli zrealizowano zalecenia ujęte w wynikach ekspertyzy wykonanej w ubiegłym roku (również dofinansowanej przez WFOŚIGW w Olsztynie). Zbadano także stan pnia jednego z drzew tomografem sonicznym (w ubiegłym roku takie badanie przeprowadzono w odniesieniu do dwóch innych drzew, w tym, dębu Hoggo).
Badanie przeprowadzone przez firme BeeArbor wykazało, że wszystkie zbadane drzewa pomnikowe, mimo, że są drzewami sędziwymi o osłabionej stabilności, mają dużą żywotność: ich przewidywana długość życia wynosi ponad 10 lat i w tym czasie będą miały prawidłowe zachowanie ogółu procesów życiowych. Ich kondycja jest oceniana jako dobra lub – w jednym przypadku – osłabiona.
Przeprowadzone w tym i ubiegłym roku badanie stanu pni przy użyciu tomografu sonicznego wykazało, że mimo zachodzących, naturalnych procesów rozkładu, drzewa te mają wysoką odporność na złamanie, a ryzyko ich przewrócenia się, bądź złamania pnia, jest niskie, nawet przy bardzo silnym, huraganowym wietrze.
Wszystkie zbadane drzewa mają wysoką wartość przyrodniczą i kulturową, dlatego też warto je pielęgnować i starać się, żeby mogły w dobrej kondycji rosnąć jak najdłużej.