
1 | Ścieżka Terapia leśna w Krainie Buka
Witaj w Krainie Buka!
Już niebawem nastąpi oficjalne otwarcie ścieżki! Już dziś w imieniu Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, Nadleśnictwa Elbląg i Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych i Terapii Leśnej zapraszamy Cię do uważnego, terapeutycznego spaceru.
Długość trasy: ok. 1,8 km
Terapia leśna (ang. forest therapy) to metoda umocowana w licznych badaniach naukowych, opierająca się na wielopłaszczyznowym kontakcie człowieka ze środowiskiem leśnym. Terapia leśna działa jako udowodniona naukowo profilaktyka medyczna, wspomaganie leczenia oraz rehabilitacja. Może składać się z różnych praktyk i aktywności. Najczęściej jest to uważny spacer z zanurzeniem wszystkich zmysłów w leśnej atmosferze. Terapia leśna prowadzona powinna być przez wykwalifikowanych przewodników o zweryfikowanych kompetencjach.
Terapia leśna angażuje i uwrażliwia zmysły. Nasz dotyk, wzrok, węch, smak, czucie wyobrażeniowe, propriocepcja – wszystko to w lesie nabiera nowego, terapeutycznego wymiaru, pozwala na odnowienie lub pogłębienie naszych więzi z przyrodą, relaksuje, daje odpocząć „głowie”, sprzyja powrotom do zdrowia fizycznego i psychicznego.
Kontakt z naturą obniża poziom hormonów stresu, obniża lub normalizuje ciśnienie tętnicze, wpływa korzystnie na działania przywspółczulnego układu nerwowego, obniża poziom glukozy we krwi, łagodzi depresję, stany napięcia, poprawia nastrój. Stajemy się uważniejsi na otoczenie i nas samych, a przez to życzliwsi i współczujący.
Przepiękne krajobrazy przywracają nam poczucie zachwytu, piękna i dziecięcej ciekawości.
Zanim wyruszysz na szlak zapoznaj się z podstawowymi zasadami:
- ścieżka nie jest dostępna dla pojazdów, wznosi się delikatnie, może być wyzwaniem dla osób z trudnościami w poruszaniu się,
- zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych oraz komfort,
- ubierz wygodne, dostosowane do pory roku i panującej pogody – ubranie, buty. Będziesz się zatrzymywać, siedzieć, leżeć – zadbaj o komfort termiczny, spakuj koc, karimatę,
- weź ze sobą środki na komary i kleszcze, coś do picia, przekąski,
- telefon wycisz, lecz miej go blisko. Przyda się do utrwalenia leśnych obrazów i do wezwania pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba,
- powiedz bliskim gdzie będziesz i jak długo.
Przewodniczką i moderatorką relacji między Tobą a lasem, autorką aktywności, do których Cię zapraszamy jest Marzena Żachowska i to ona „poprowadzi” Cię przez kolejne punkty oznaczone w terenie kodami QR.
Kolejny punkt: 2 | LEŚNA BRAMA DO KRAINY BUKA
Wersja do słuchania: