Odkrywamy Krainę Buka – domki dla jeży gotowe!
Dzięki uzyskaniu dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie realizujemy projekt dotyczący edukacji ekologicznej „Odkrywamy Krainę Buka – organizacja wydarzeń edukacyjnych w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej”. Za nami warsztaty w Łęczu (21 listopada) oraz w Suchaczu (26 listopada). Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach!
Dlaczego warto pomagać jeżom przetrwać zimę?
- Jeże należą do najbardziej pożytecznych zwierząt – zjadają bowiem mnóstwo owadów, które zagrażają roślinom w przestrzeniach miejskim, a także uprawom rolnym. Warto wiedzieć, że jeże zapadają w sen zimowy, gdy temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza.\
- Niestety, wiele jeży – zwłaszcza tych miejskich – ma duże trudności z przygotowaniem się do okresu hibernacji. Niedostateczna ilość pokarmu oraz kłopoty ze znalezieniem właściwego miejsca do powodują, że wiele jeży nie przeżywa zimy. Warto wiedzieć, jak zachować się, spotykając jeża na swojej drodze późną jesienią.
- Jeżom możesz pomóc także, budując prowizoryczne schronienia i ustawiając je w swojej okolicy. Mogą być to na przykład budki stworzone z kilku kawałków drewna, wyłożone watą czy tkaniną. Domek dla jeża ustaw w ustronnym miejscu, do którego dostępu nie mają drapieżniki, takie jak wolno żyjące koty.
- Coraz częściej słyszy się o szkodliwym wpływie grabienia liści w parkach, skwerach i innych przestrzeniach miejskich. Usuwanie liści przez śmieciarki jest poważnym zagrożeniem dla stworzeń, które w stertach znalazły schronienie na zimę, w tym również jeży. Jeśli posiadasz podwórko lub ogród, zrezygnuj z grabienia do wiosny.
Co jeszcze przed nami?
W ramach projektu planujemy spotkania w terenie z ekspertami z różnych dziedzin (m.in. warsztaty lichenologiczne, mykologiczne, zielarskie, lasoterapetyczne). Natomiast młodzież szkolna będzie poznawała teren Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej w trakcie wycieczek pod nazwą „Odkrywanie przez wędrowanie”. W ramach zielonych lekcji uczestnicy odwiedzą miejsca szczególnie cenne pod względem przyrodniczym i historycznym.