
Jubileusz 40-lecia PKWE rozpoczęty!
19 marca 2025 r. w gościnnych progach Biblioteki Elbląskiej otworzyliśmy wczoraj wystawę |Wysoczyzna Elbląska dawniej – w zbiorach elbląskich kolekcjonerów”, która była jednocześnie oficjalnym rozpoczęciem Jubileuszu Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
PODZIĘKOWANIA
To był dla nas szczególnie ważny wieczór i duże przedsięwzięcie. Cieszymy się że spotkało się z tak dużym zainteresowaniem. Ale to wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie współpraca z
- wspaniałym zespołem Biblioteki Elbląskiej. Dziękujemy Panu Jackowi Nowińskiemu Dyrektorowi Biblioteki Elbląskiej oraz pracownikom. Szczególne podziękowania kierujemy do Pań Aleksandry Buły i Katarzyny Ruty oraz do Panów Dominika Żyłowskiego, Krzysztofa Prochery i Arkadiusza Szewczyka.
- elbląskimi kolekcjonerami. Swoje zbiory udostępnili: Artur Jaroszewski, Dariusz Kiraga, Andrzej Kowalski, , Piotr Nowicki, Amadeusz Pfeifer, Zbigniew Zajchowski i Kamil Zimnicki. Od lat z pasją badają historię regionu, angażując się w liczne wydarzenia, wydawnictwa i inicjatywy promujące Elbląg i jego okolice. To prawdziwi ambasadorzy lokalnego dziedzictwa, dla których zachowanie pamięci o przeszłości jest nie tylko pasją, ale także misją. Dzięki ich zaangażowaniu możemy dziś oglądać Wysoczyznę Elbląską taką, jaką widzieli dawni mieszkańcy i podróżnicy. Dziękujemy!
KILKA SŁÓW O WYSTAWIE
Minęło ponad 130 lat od wysłania pierwszej widokówki o tematyce elbląskiej. Poza licznymi pocztówkowymi pozdrowieniami z samego Elbląga, często uwieczniano malownicze okolice miasta. Wśród najczęściej prezentowanych miejsc szczególne miejsce zajmowała Wysoczyzna Elbląska. Urokliwe krajobrazy, leśne wąwozy i nadzalewowe miejscowości przyciągały turystów i miłośników przyrody.
Wystawa „Wysoczyzna Elbląska dawniej – w zbiorach elbląskich kolekcjonerów” to wyjątkowa podróż w czasie, prezentująca ponad 150 pocztówek m.in. z Kadyn, Tolkmicka, Suchacza i Łęcza. Ekspozycję uzupełniają przedwojenne mapy oraz archiwalne publikacje ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej jak i zbiorów prywatnych.
Wystawa jest czynna do końca kwietnia w godzinach otwarcia Biblioteki Elbląskiej (Regioteka I piętro).
Zapraszamy do lektury relacji elbląskich mediów:
- Wysoczyzna w Bibliotece – Elbląska Gazeta Internetowa portel.pl
-
„Wysoczyzna Elbląska, której już nie ma” – tajemnicza wystawa w Bibliotece Elbląskiej – Express Elbląg
- Relacja na profilu Facebook Biblioteki Elbląskiej
- Transmisja ze spotkania z elbląskimi kolekcjonerami na profilu Facebook Biblioteki Elbląskiej